środa, 18 marca 2020

Bakterie i wirusy - działania badawcze

W ostatnim czasie dzieci częściej niż zwykle słyszą o bakteriach i wirusach. Rodzice pilnują, żeby dokładniej niż zwykle myły ręce. Maluchy nie zawsze rozumieją po co to wszystko, więc mam dla nich zabawy, doświadczenia, które pomagają zrozumieć, unaocznić wręcz, jak roznoszą się wirusy i dlaczego ważne jest mycie rąk mydłem.

1. Roznosimy wirusy- potrzebne będą brokaty w różnych kolorach My potrzebowaliśmy 2 kolorów, posypaliśmy ręce wszystkim oprócz jednej osoby.


Umawiamy się, że brokat to nasze wirusy. Następnie witamy się z innymi podając ręce, w tym z osobą o czystych rękach, dotykamy zabawek, włosów, klamek, a następnie sprawdzamy jak daleko nasze wirusy rozniosły się, jak wymieniliśmy się wirusami, widać to po kolorach, jak się wymieszały. Okazuje się, że osoba, która miała czyste ręce, też ma już na nich "wirusy". Pokazuje to, dlaczego tak ważne jest mycie rąk, dezynfekowanie klamek itd.
2. Mydło, bohater w walce z wirusami - Potrzebujemy:
- głębokiego talerza, wody, miseczki z płynem do naczyń/mydłem, pieprzu.
Do głębokiego talerza nalewamy wodę, na powierzchnię sypiemy pieprz.
Tym razem to będą nasze wirusy. Najpierw moczymy palec w wodzie, widzimy jak pieprz, czyli nasze wirusy, przyklejają się do ręki.

Następnie palec moczymy w mydle/płynie do naczyń. Po zanurzeniu widać jak pieprz odsuwa się na boki.

Dla dzieci jest to efekt wow, widzą jak fantastycznie wirusy uciekają przed mydłem, dzięki czemu chętniej myją ręce, częściej o tym pamiętają.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza