wtorek, 24 lipca 2018

Grafik tygodniowy

Wakacyjnych potyczek ciąg dalszy. Tym razem zmierzyliśmy się z tematem (Po)moc. Od razu wiedziałam co chcę zdziałać, chodziło to za mną od dawna, wiedziałam, że jest to konieczne dla naszej rodziny. W końcu się za to zabrałam - a mowa o Tygodniowym Grafiku Sprzątania (TGS).

Jak zazwyczaj u nas, działanie zaczęło się od książki, tym razem od Basi Z. Staneckiej, a konkretnie od opowiadania Basia i bałagan. Tytułowa bohaterka ma na każdy dzień przydzielony jakiś obowiązek - a to zabawa z młodszym bratem, a to wyjmowanie naczyń ze zmywarki, sprzątanie pokoju, czy ładowanie pralki.


Ja opracowałam plan dla całej naszej rodziny. Nie lubię sobotniego sprzątania, gdzie na hura zajmujemy się wszystkim. Wolę każdego dnia zrobić coś, żeby zawsze mieć czysto. Ja czynności mam w głowie, mąż niestety nie, a Potomkowie tym bardziej. Stworzyłam więc nasz TGS. Czynności są zalaminowane, podklejone magnesami i przyczepione do lodówki. Nawet 1,5 roczniak załapał się na swoje obowiązki.
Starszak ma w swoim zestawie codziennie pojenie psa, zmianę ręczników w łazience, segregowanie i ładowanie prania, wycieranie kurzy,  układanie ubrań w szafkach, podlewanie kwiatów. Młodszak ma pojenie psa - bo jak brat to i on, wycieranie stołu w kuchni, ładowanie prania i wyrzucanie papierowych śmieci do worka.

Oczywiście obaj uczestniczą w całym mnóstwie innych domowych obowiązków, uwielbiają myć lustra, okna, odkurzać, wynosić śmieci, kroić, ale to wszystko są asysty przy mnie. Chciałabym, żeby nasz 4 - latek miał już jakąś stałą czynność za jaką odpowiada w domu, by czuł się za ten dom odpowiedzialny.
https://kreatywnymokiem.pl/wakacyjne-potyczki-projekt-dla-rodzin/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=witaj_w_wakacyjnych_po_tyczkach_last_name_name&utm_term=2018-07-09

10 komentarzy:

 1. Super rozwiązanie (y) Daj znać za jakiś czas, jak się spisuje... niech moc sprzątania będzie z Wami :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. spisuje się ekstra, czynności już wdrożone, rano tylko przypominam o zapoznaniu się z grafikiem, Młody ma swoją ścierkę do kurzu, sam segreguje ubrania na kolor i białe, zmienia ręczniki, dziennie zajmuje mu to max.10 min, na razie nie narzeka i ma chyba satysfakcję z tego

   Usuń
 2. Wow! Gratuluje zorganizowania!!! Bardzo mi sie grafik podoba, ciekawe czy dzialalby u nas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzeba próbowawać, u nas był koniecznością, zwłaszcza dla męża :)

   Usuń
 3. Taki magnetyczny chodzi ze mną już od jakiegoś czasu. Jakich magnesów do podklejenia użyłaś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś kupiłam takie w taśmie samoprzylepne, mają plusy i minusy, kiedy manipuluje się często kartkami odpadają od śliskiego laminatu, ale jak chcę podmienić kartke na inną, nie muzę nowych zużywać, tylko odklejam stare

   Usuń
 4. Niezły pomysł!Chyba trzeba będzie i u nas taki zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny i jasny sposób na zmobilizowanie do codziennych obowiązków :)

  OdpowiedzUsuń