Plastyczne
czwartek, 28 października 2021
Chrupkowe tworzenie
wtorek, 12 października 2021
Za jaką przeszkodą się schować, kiedy wieje wiatr?
Dziś pora na eksperyment. Wykonałam go z moimi chłopakami, byli bardzo ciekawi efektu, chociaż intuicyjnie wiedzieli, jaka jest prawidłowa odpowiedź.
Do doświadczenia potrzebujemy 2 przeszkód- okrągłej (walca) i kwadratowej (sześcianu). Są to nasze słupy. Musimy określić, za którym jest bezpieczniej w czasie wiatru.
środa, 15 września 2021
Dzień kropki
Od kilku lat coraz bardziej popularnym staje się wrześniowy Międzynarodowy Dzień Kropki. Pozornie nic takiego, jeden z wielu dni, jak dzień jeża, budowlańca, pizzy, przytulasów. Ale, jest jedno ale :) To nie jest zwykły dzień, dlatego dziś jest mój wpis. Nie chciałabym, żeby jego głębszy sens pozostał ukryty, schowany za wszystkimi kropkami, na ubraniach, na kartach pracy itd. Bo tu nie o kropkę chodzi. Albo inaczej, nie tylko o kropkę.
poniedziałek, 13 września 2021
Gry planszowe DIY
Przez ostatni rok pracowałam z dziećmi w wieku przedszkolnym. Kiedyś, gdy wybitnie się nudzili, zaproponowałam, żeby stworzyli gry i tak to się zaczęło. Zalet tego typu aktywności było naprawdę sporo. A gry, które powstały, to:
1. Zwykłe gry tzw. ściganki - niby nic takiego, rzucamy kostką i poruszamy pionkami, ale kiedy dzieci dołączą do tego swoją fabułę, np. droga do szkoły, wyścig na pustyni itd., staje się taka gra bardzo interesująca, bo własna. Gry takie służą temu, by spędzić czas razem, twórczo, radośnie, ale i temu, by np. pouczyć się cyfr, wiedzieć ile to jest pięć pól do przodu. Dla mnie szczególnie cenne jest rozwijanie kreatywności i pomysłowości przy tworzeniu gier, planowanie przygód, jakie spotkają bohaterów. Początkowo, są to schematyczne wydarzenia, ot wpadł ktoś w dziurę, złamał nogę, więc czeka kolejkę, z czasem zasady są bardziej urozmaicone. W tego typu grach, dzieci mogą wszystko - mogą po planszy zbierać grzyby, jabłka, mogą mieć wyścig samochodowy, mogą płynąć łódką, ogranicza ich tylko wyobraźnia.
niedziela, 23 maja 2021
Urodziny Jaskiniowców
W tym roku nasz Pierworodny zainteresował się ludźmi pierwotnymi. Chwilę wcześniej wygraliśmy w konkursie plastycznym grę Epoka Kamienia od wydawnictwa Bard, graliśmy w nią kilka razy i może to dzięki temu takie zainteresowanie? Nie wiem. Tak, czy inaczej młody zażyczył sobie urodziny w tym klimacie.
poniedziałek, 3 maja 2021
Ciastolinowe stwory
Nasze Mniumnie, które już urosło do wieku przedszkolnego, wśród swych zainteresowań, kompletnie nie ma tych związanych z lepieniem, rysowaniem, malowaniem, czyli tym wszystkim co poprawia motorykę małą. Żeby, choć trochę dbać o jego dłonie, wymyślam to, co może go ciut zainteresować, a przy tym, co nie zniechęci go jeszcze bardziej. Postawiłam na wszelkie masy, w tym ciastolinę i plastelinę, które są zabawą, ale jednocześnie usprawniają rękę.
czwartek, 1 kwietnia 2021
Sensoryczna pisanka
Jakiś czas temu, wzięliśmy udział w konkursie na pisankę sensoryczną. Starszak działał sam, Młodszemu poddałam pomysł i pomogłam w wykonaniu. Pokazałam mu naszą dawną fokę, a konkretnie jej ogon, z tego wpisu. Zrobiliśmy pisankę inspirowaną woreczkami sensorycznymi.
sobota, 6 marca 2021
Dzień dinozaura
Tradycyjnie, jak co roku, 26.02 świętujemy. W tym roku, podejrzewałam, że chłopakom faza na dinozaury minęła, jednak okazuje się, że nie, a wręcz przeciwnie, że chcą i im zależy na świętowaniu. Ubrani w dinozaurowe koszulki i inne gadżety, zaczęliśmy więc od dinozaurowych ciastek i żelków, bo co to za świętowanie bez jedzenia. Użyliśmy naszych fantastycznych foremek, (Magdalena dziękujemy raz jeszcze), a chłopaki jak mówili tworzyli kościaki i skórniaki, w zależności od tego czy odbijali kości czy nie.
sobota, 27 lutego 2021
Matematyczne domino
Ostatnio, robiąc porządki natknęłam się na grę Triominos, czyli takie podrasowane domino, w którym kafelki są trójkątne, a na każdym z nich są cyfry od 0 do 5. I wtedy doznałam natchnienia, na zrobienie czegoś podobnego, ale by służyło do doskonalenia dodawania do 10, wiedziałam, że wykorzystam nasze klocki. Poszukałam w internecie, czy już ktoś robił coś takiego i natknęłam się na ten wpis. I dzięki temu powstało nasze domino, w którym dopełniamy do 10.
poniedziałek, 25 stycznia 2021
Ekperyment, jak oddzielić sól od pieprzu, czyli zabawa w Kopciuszka
Kopciuszkowi udało się w jedną noc oddzielić mak od popiołu, a czy nam uda się oddzielić sól od pieprzu? Oczywiście, że tak.
niedziela, 24 stycznia 2021
Tekturowe ozdoby zimowe i świąteczne
Ostatnio preferuję jakiś minimalizm we wszystkim, dlatego też strasznie podobają mi się wszelkie prace związane z tekturą, szarym papierem. Pokazywałam wam jakie prace stworzyliśmy do dekoracji naszego kalendarza adwentowego. Chciałam na nich skupić się bardziej szczegółowo, bo strasznie mi się podobają.
poniedziałek, 18 stycznia 2021
Adwent 2020
Jeśli nas śledzicie, zapewne wiecie, że czas Adwentu jest dla nas bardzo ważny. Chłopaki bardzo pilnują, żeby były adwentowe aktywności, bardzo lubią ten klimat, działania. Zawsze wszystko tworzyłam przede wszystkim ja. W tym roku, ponieważ panowie są już duzi, zrobiliśmy naradę, jak ma wyglądać kalendarz i jakie aktywności by chcieli.